2018 m. birželio 22 d.
Naujienos
Apie biurą
ES reikalų svarstymas Seime
Europos Parlamento nariai iš Lietuvos
Bendra informacija apie ES
Euras Lietuvoje
Europos Sąjungos institucijos
Aktualūs dokumentai
Klauskite - atsakome
Skaitykla
Seimo EIB renginiai
Europos Savaitė Seime
Seimo Europos klubas
Pirmininkavimas ES Tarybai
IPEX ir Seimas

 

 

Prisijungimo vardas: 

Slaptažodis: 
Prisiminti
 

                                                                                            Europos Sąjungos Taryba

 

2009 m. gruodžio 1 d. įsigaliojus Lisabonos sutarčiai, Europos Sąjungos Taryba ir Europos Parlamentas tapo pagrindinėmis Europos Sąjungos (toliau – ES) sprendimų priėmimo institucijomis.


Tiksli Tarybos sudėtis skiriasi priklausomai nuo temos, įtrauktos į darbotvarkę. Į Europos Sąjungos Tarybą renkasi valstybių narių ministrai. Pavyzdžiui, Užsienio reikalų tarybą sudaro užsienių reikalų ministrai, Teisingumo ir vidaus reikalų tarybą – teisingumo ir vidaus reikalų ministrai ir t.t. Yra dešimt skirtingų sudėčių:  

  • Bendrųjų reikalų;
  • Užsienio reikalų;
  • Ekonomikos ir finansų reikalų (ECOFIN);
  • teisingumo ir vidaus reikalų (TVR);
  • Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų (EPSCO);
  • Konkurencingumo ( vidaus rinkos, pramonės ir tyrimų);
  • transporto, telekomunikacijų ir energetikos;
  • žemės ūkio ir žuvininkystės;
  • Aplinkos;
  • Švietimo, jaunimo ir kultūros.

Es Taryba ir Europos Parlamentas kartu atsakingi už daugelio užduočių vykdymą Viena iš jų pagrindinių  pareigų yra Europos teisės aktų suderinimas ir priėmimas. Be to, Taryba atsakinga už daugelį ekonominio pobūdžio klausimų, įskaitant bendros ES ekonominės politikos koordinavimo su atskirų valstybių politikomis  ir Europos Sąjungos biudžeto patvirtinimą. Taryba taip pat apibrėžia ir įgyvendina bendros užsienio ir saugumo politikos nuostatus (BUSP) pagal ES gaires kurios yra parengtos Europos Vadovų Tarybos.
Tarybos darbotvarkę nustato nuolatinių atstovų (COREPER) komitetas. Šį komitetą sudaro ambasadoriai arba nuolatiniai atstovai iš ES valstybių narių. Komitetas renkasi kas savaitę parengti temas, kurias Taryba aptaria. Vienintelė tema, kuria COREPER negali prisidėti ruošiant darbotvarkę yra žemės ūkis. Šia tema rūpinasi specialius žemės ūkio komitetas. Komitetui padeda įvairios darbo grupės ir kiti komitetai (kurie yra sudaryti iš diplomatų, atsiųstų valstybių narių), nuolatinis Tarybos personalas ir nacionalinės delegacijos. COREPER yra atsakingas už Tarybos posėdžius, sprendžia įvairius techninius ir politinius klausimus.

Beveik visi Tarybos posėdžiai vyksta Briuselyje. Balandžio, birželio, ir spalio posėdžiai vyksta Liuksemburge.Tarybai (išskyrus užsienio reikalų) pirmininkauja viena ES valstybė narė, kurios keičiasi kas šešis mėnesius tarp valstybių narių pagal rotacijos principą.  Būtent tai trumpai ir vadinama „Pirmininkavimu Europos Sąjungai“.

Pirmininkaujančiai valstybei padeda generalinis sekretoriatas, kuris rengia ir organizuoja Tarybos darbą visuose lygiuose.

 

 

Šaltiniai:

"The Council of the European Union." EUROPA: The Official Website of the European Union. Web. 08 July 2010. <http://europa.eu/institutions/inst/council/index_en.htm>.

 

Parengė Ieva Smidt ir Gintas Bradunas

Seimo Europos informacijos biuro praktikantai
 
 
 
 
 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Birželis
    2018     
 
 
{Europa go}