2018 m. birželio 22 d.
Naujienos
Apie biurą
ES reikalų svarstymas Seime
Europos Parlamento nariai iš Lietuvos
Bendra informacija apie ES
Euras Lietuvoje
Europos Sąjungos institucijos
Aktualūs dokumentai
Klauskite - atsakome
Skaitykla
Seimo EIB renginiai
Europos Savaitė Seime
Seimo Europos klubas
Pirmininkavimas ES Tarybai
IPEX ir Seimas

 

 

Prisijungimo vardas: 

Slaptažodis: 
Prisiminti
 
             
 

SEIMO EUROPOS KLUBO, AKADEMINIO POLITOLOGŲ KLUBO  IR SEIMO EUROPOS INFORMACIJOS BIURO
 
DISKUSIJA

EURO BELAUKIANT: VIEŠASIS DISKURSAS IR MITAI
 
2014 m. vasario 26 d. 
 

 

2014 m. vasario 26 d. Seimo Europos informacijos biure įvyko Seimo Europos klubo, Akademinio politologų klubo ir Seimo Europos informacijos biuro surengta vieša diskusija „Euro belaukiant: viešasis diskursas ir mitai“. Diskusiją vedė Seimo Europos klubo prezidentas Petras Auštrevičius, pasisakė ISM dėstytojas, politologas Vincentas Vobolevičius, Lietuvos Banko Tarptautinių ryšių departamento Europos reikalų skyriaus vyresnysis specialistas Marius Skuodis, radijo „Laisvoji banga“ programų vadovas Arūnas Brazauskas.

Kalbėdamas apie euro mitus, politologas Vincentas Vobolevičius teigė, kad „mitai  egzistuoja visur, tačiau būtina politikams pasirinkti ir panaudoti tokią strategiją, kuri būtų palanki valstybės krypčiai ir visuomenei“. Pasak jo, kalbant apie eurą, svarbu pabrėžti gilesnę integraciją, saugumą ir realią ekonominę naudą, o siekiant sumažinti mitus – būtina pasitelkti akademinę bendruomenę bei kalbėtis su visuomene. Pasak politologo, „politikų buvimas pirmame plane ir nuolatinis kalbėjimas apie euro teikiamą  gėrį tik pakursto naujus mitus“.

Tuo tarpu Lietuvos Banko Tarptautinių ryšių departamento Europos reikalų skyriaus vyresnysis specialistas Marius Skuodis paneigė 5 dažniausiai Lietuvoje sklandančius mitus apie eurą. Pasak Lietuvos banko atstovo, „pirmasis mitas, kad Lietuvoje labiausiai bijoma kainų pakilimo. Tačiau, remiantis  tyrimais, tik labai maža dalimi, 0,2-0,3 %, palyginimui nuo 100 litų – 20-30 centų, galimas padidėjimas įsivedus eurą dėl skaičių apvalinimo“. Marius Skuodis patikino, kad „labiausiai žmonių baimę lemia psichologiniai veiksniai, jiems pamačius bet kokios vienintelės jų mėgiamos paslaugos kainos augimą ir nematant kitų kainų bendrame kontekste. Visur kainos bus skelbiamos tiek litais, tiek eurais. Įmonės pasirašys sąžiningo verslo memorandumus. Planuojama daugybė patikrinimų, o tos įmonės, kurios nesilaikys susitarimų, bus viešinamos ir baudžiamos“. Kalbėdamas apie antrąjį mitą – Europos gelbėjimą, Lietuvos Banko atstovas pabrėžė, kad „Lietuva yra suinteresuota Europos stabilumu ir 1 milijardo litų paskolinimas į Europos stabilumo mechanizmą, tai yra investicija, iš kurios bus gaunama grąža ateityje. Paneigdamas trečiąjį mitą – Lietuvos balso praradimą įstojus į euro zoną, Marius Skuodis patvirtino, kad, kaip tik atvirkščiai, šalies balsas bus girdimas, nes tik  euro zonoje esančios  valstybės priima svarbiausius sprendimus. Kalbėdamas apie ketvirtąjį visuomenėje sklandantį mitą, kad euro įvedimas kainuos labai brangiai, vyresnysis specialistas teigė, kad 2 milijardų litų sąnaudos duos net 40 milijardų litų naudą ateityje dėl skolinimosi, valiutų keitimo kaštų sumažėjimo bei naujų investicijų atėjimo. Baigdamas savo pranešimą, Lietuvos Banko ekspertas paneigė ir penktąjį mitą visuomenėje, kuris teigia, kad įsivedus eurą, Lietuva praras identitetą. Pasak eksperto, įsivesdami eurą ant kurio bus pavaizduotas Lietuvos simbolis Vytis, mes kaip tik geriau ir plačiau atskleisime savo identitetą visoms euro zonos valstybėms. Vytis bus matomas ne tik 3 milijonams, bet 330 milijonų Europos Sąjungos piliečių euro zonos narėse.

Radijo „Laisvoji banga“ programų vadovas Arūnas Brazauskas savo komentare akcentavo, kad visi mitai kyla iš nežinojimo, o kai kurie yra tikslingai kuriami viešojoje erdvėje. Kalbėdamas apie mitus – lito išsaugojimą ir referendumo dėl euro įvedimo baimę, žurnalistas pabrėžė, kad „litas jau seniai prarastas ir prikabintas prie euro mechanizmo medžio“, o referendumo baimės nugalėjimas ir jo surengimas būtų brandaus politinio elgesio pavyzdys, kokį parodė Škotijos valdžia dėl šalies nepriklausomybės ir išstojimo iš Jungtinės Karalystės referendumo.

Apibendrindamas diskusiją Seimo Europos klubo prezidentas Petras  Auštrevičius akcentavo Lietuvos dalyvavimo Europos semestre svarbą, padėkojo diskusijos pranešėjams už pastangas sklaidant mitus  ir palinkėjio daugiau viešų diskusijų euro tema ateityje.

Renginys vyko lietuvių ir anglų kalbomis (su sinchroniniu vertimu), taip pat buvo transliuojamas internete www.lrs.lt ir www.eib.lrs.lt, televizijoje „Seimas-tiesiogiai“.

 

Renginio akimirkos:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuotraukų autorė  Seimo fotografė Olga Posaškova


 
 
 
 
 
 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Birželis
    2018     
 
 
{Europa go}