2018 m. gruodžio 11 d.
Naujienos
Apie biurą
ES reikalų svarstymas Seime
Europos Parlamento nariai iš Lietuvos
Bendra informacija apie ES
Euras Lietuvoje
Europos Sąjungos institucijos
Aktualūs dokumentai
Klauskite - atsakome
Skaitykla
Seimo EIB renginiai
Europos Savaitė Seime
Seimo Europos klubas
Pirmininkavimas ES Tarybai
IPEX ir Seimas

 

 

Prisijungimo vardas: 

Slaptažodis: 
Prisiminti
 
EUROPOS SĄJUNGOS REIKALŲ SVARSTYMAS SEIME
 
  
 

2004 m. gegužės 1 d. Lietuvos Respublikai įstojus į Europos Sąjungą, toliau - ES, Lietuvos Respublikos Seimas pasirinko aktyvaus parlamento dalyvavimo svarstant ES reikalus modelį su Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintomis Seimo dalyvavimo svarstant ES reikalus galiomis ir jo teise gauti visą su ES reikalais susijusią informaciją.

 

2004 m. liepos 13 d. Lietuvos Respublikos Konstitucijos papildymo Konstituciniame akte „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ skelbiama, kad:

„1. Lietuvos Respublika, būdama Europos Sąjungos valstybe nare, dalijasi ar patiki Europos Sąjungai valstybės institucijų kompetenciją sutartyse, kuriomis yra grindžiama Europos Sąjunga, numatytose srityse ir tiek, kad kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis bendrai vykdytų narystės įsipareigojimus šiose srityse, taip pat naudotųsi narystės teisėmis.

2. Europos Sąjungos teisės normos yra sudedamoji Lietuvos Respublikos teisinės sistemos dalis. Jeigu tai kyla iš sutarčių, kuriomis grindžiama Europos Sąjunga, Europos Sąjungos teisės normos taikomos tiesiogiai, o teisės normų kolizijos atveju jos turi viršenybę prieš Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus.

3. Vyriausybė informuoja Seimą apie pasiūlymus priimti Europos Sąjungos teisės aktus. Dėl pasiūlymų priimti Europos Sąjungos teisės aktus, reglamentuojančius sritis, kurios pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją susijusios su Seimo kompetencija, Vyriausybė konsultuojasi su Seimu. Seimas gali rekomenduoti Vyriausybei Lietuvos Respublikos poziciją dėl šių pasiūlymų. Seimo Europos reikalų komitetas ir Užsienio reikalų komitetas Seimo statuto nustatyta tvarka Vyriausybei gali pateikti Seimo nuomonę dėl pasiūlymų priimti Europos Sąjungos teisės aktus. Vyriausybė įvertina Seimo ar jo komitetų teikiamas rekomendacijas ar nuomones ir informuoja Seimą apie jų vykdymą teisės aktų nustatyta tvarka.

4. Vyriausybė pasiūlymus priimti Europos Sąjungos teisės aktus nagrinėja teisės aktų nustatyta tvarka. Dėl šių pasiūlymų Vyriausybė gali priimti sprendimus ar rezoliucijas, kurių priėmimui netaikomos Konstitucijos 95 straipsnio nuostatos.“

 

 

Pagal Seime įdiegtą ES reikalų koordinavimo modelį svarstant ES reikalus dalyvauja visi Seimo komitetai (Seimo statute jie vadinami specializuotais), tačiau du iš jų – Seimo Europos reikalų komitetas ir Seimo Užsienio reikalų komitetas, kurie yra taip pat nurodyti anksčiau minėtame Konstituciniame akte „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“,  turi išskirtinius įgaliojimus ES reikalų svarstyme ir koordinavime. Abu komitetai, Seimo statute nustatyta tvarka, gali Vyriausybei pateikti Seimo nuomonę dėl pasiūlymų priimti ES teisės aktus.

Seime įdiegtas ES reikalų svarstymo parlamentinės kontrolės modelis numato, kad parlamentinė kontrolė yra suprantama ne tik kaip atliktų darbų įvertinimas, bet ir kaip vykdomosios valdžios atliekamų darbų stebėsena.

 

2014 m. liepos 16 d. Lietuvos Respublikos Seimo valdyba patvirtino Europos Sąjungos reikalų svarstymo Lietuvos Respublikos Seime reglamentą, kuris nustato Lietuvos Respublikos Seimo komitetų veiklos tvarką svarstant Europos Komisijos metinę darbo programą, labai aktualius, aktualius ir kitus pasiūlymus priimti ES teisės aktus, kitus ES dokumentus, dalyvavimą rengiant ir derinant Lietuvos Respublikos poziciją ir jos svarstymą, Seimo komitetų veiklą vykdant subsidiarumo principo laikymosi kontrolę, dalyvavimą atliekant Europos semestro proceso stebėseną ir prižiūrint, kad įstatymų leidybos procedūrų metu būtų laiku ir tinkamai priimami įstatymai, kuriais perkeliama ir (ar) įgyvendinama ES teisė. 

Europos Sąjungos reikalų svarstymo Lietuvos Respublikos Seime reglamentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statutu, siekiant užtikrinti sklandų Europos Sąjungos reikalų svarstymą ir koordinavimą Lietuvos Respublikos Seime. 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Gruodis
    2018     
 
 
{Europa go}